O nás

Když pomineme lokální působení Naturalu (zejména na tancovačkách) už v druhé polovině sedmdesátých let, můžeme vznik kapely přeci jen umístit do začátku let osmdesátých. Po mnoha personálních změnách se kapela ustálila do čtveřice (Petr Kadlček, Daniel Andel, Jiří a Roman Hronovi). Od r.1984 se pak začala odvíjet nejslavnější éra Naturalu. Velkou zásluhu na tom měla hitovka Já na to mám, která sklízela velký úspěch na koncertech, v hitparádách, v televizi i na deskách, kterých se tehdy celkem prodalo zhruba čtvrt milionu.

Po roce '89 si dal Natural dlouhou, devítiletou pauzu a k obnovení kapely se koncem devadesátých let sešli už jen dva bývalí členové (Kadlček, Andel) a se svým vrstevníkem, basákem Petrem Balcárkem, doplnili kapelu o mladého bubeníka Jakuba Donátha. V této sestavě natočili u Sony Music "připomínkové" CD, které částečně vycházelo ze "starého" repertoáru, doplněné několika novinkami.

V současnosti se Natural orientuje hlavně na nový repertoár, který možná některým staromilcům nejde tolik do noty, ale Natural určitě nepatří mezi ty dlouholeté kapely, které se stylově příliš "drží svého kopyta". Stylový posun se zrazantnil i výrazným vlivem basáka angličana Dava Mendeze, který v kapele hrál od roku 2004. V roce 2008 ho vystřídal slovenský basista Jozef Zeleňák, který působí v kapele do dnes.
Kapela pomalu ale jistě dělá nové písničky a má v úmyslu čas od času natočit nějaké to album, jezdit po koncertech i po festivalech. Zkrátka dělat něco, z čeho by měla dobrý pocit.

Obsazení
Petr Kadlček
kytara, perkuse, zpěv

Zakladatel kapely EMISE. V podstatě celý život se živil hudbou. Vedle bigbítu např. napsal hudbu k divadelní hře nebo jezdil po Evropě s rodinnou pouliční kapelou. Jako člen starého Naturalu oslovil Daniela Andela, s nímž vytvořil základ pro kapelu novou. Ač v současné době hraje na kytaru, v letech 76-90 působil v mnoha kapelách jako bubeník. V letech 2008-2011 hrál v Tangu Miroslava Imricha. V posledních letech se hodně věnuje samostatným akustickým koncertům, hraje příležitostně v kapele Petry Hapkové, v Beatlesárně Terezy Sudové i jinde. Provozuje vlastní kytarovou školu (kytarovaskola.blog.cz), ve které také sám vyučuje.


Daniel Andel
klávesy, zpěv

S hraním začal ve studentských kapelách a jako devatenáctiletý se stal členem chomutovské skupiny SEPTET CV. S Petrem Kadlčkem hrál ve skupině Emise a po jejím rozpadu také v původním Naturalu. V roce 1990 zakládá úspěšný hudební časopis a o 10 let později, opět s Petrem Kadlčkem, obnovuje činnost kapely.


Jozef Zeleňák
basa

Začal hrát na basu ve 14ti letech a téměř okamžitě koncertovat. Na Slovensku hrál v kapele HLAVA66. V roce 2002 odjel do Barcelony, kde působil ve skupině ORGANICA a také hostoval v místní MY OWN GRAVITY. Kromě Naturalu hraje ještě v kapelách LET'S BOMB THE HELL a HANGOVER.


Jakub Donáth
bicí

O bubny se zajímal už v ranném věku, ale aktivě začal hrát až 15ti letech. Založil studentskou kapelu PARNÍK, ze které se pak zformovali folk-rockoví JAKO ZÁZRAKEM. Vedle Naturalu působil v kapele Petra Poláčka BAD NAME. Hraje na bicí Yahama a Sonor, činely Sabian, Zildjian, Anatolian, paličkami VicFirth.